

Мандрівна виставка-лабіринт
ПЕРЕДМОВА
Це історія незвичайної людини.
Людини, чиєю головною інвестицією у майбутнє став власний талант, помножений на працю.
Людини, яка стала генієм. І генія, що залишився людиною.
Його називали по-різному – за життя і по смерті.
Малий Мирон. Великий Каменяр. Вічний революціонер. Український Мойсей.
І це далеко не повний перелік.
Проте справжнє ім’я його – Іван Франко.
Один із найвидатніших і найвідоміших представників українського народу.
Справжній Self-made man, який першим серед українських письменників спромігся заробити на хліб власним пером. І першим поєднав українську вишиванку та елегантний європейський костюм. І став першим головою першої української політичної партії. І ще багато чого зробив уперше.
І, щонайважливіше – усвідомив себе українцем – ще тоді, коли України не було на мапі світу. І вона невдовзі постала: з його ідей, його уяви і його творчого чину.
Його обличчя увічнене на одній із купюр національної валюти, постать – у багатьох пам’ятниках, а ім’я – в численних назвах вулиць, установ та населених пунктів (від невеликих селищ до понад 200-тисячного центру цілої області – міста Івано-Франківська).
Талановитий письменник, багатогранний учений-новатор, енергійний політичний активіст і впливовий публічний інтелектуал, він є рідкісним у світовому контексті й унікальним в українській історії прикладом універсального генія – Doctor universalis, оскільки реалізував свій творчий потенціал одразу в багатьох галузях культури.
І при цьому Франко близький і зрозумілий нашому часу. Це повнокровна динамічна особистість, яка значно випереджала свою епоху. Тому стала не тільки величним пам’ятником славного минулого, а й нашим живим сучасником і другом, харизматичним і симпатичним.
Він шанований на Батьківщині і, на жаль, досі малознаний поза її межами.
Хто він, Іван Франко?
Чим він цікавий і близький нам, людям ХХІ століття?
Чи важливий він лише для українців, чи може бути цікавим і в ширшому контексті – загальноєвропейському і світовому?
Відповіді на ці запитання покликаний дати наш проект – мандрівна інтерактивна виставка-лабіринт, побудована за принципом англійської абетки: Franko from A to Z.
Франко, як і кожен справжній геній, – людина-загадка, людина-лабіринт, чи точніше, ціла енциклопедія загадок. Щоб розгадати ці загадки, пізнати масштаб цієї неординарної творчої особистості, треба пройти увесь шлях крізь лабіринт – from A to Z.
Ця книжка – водночас каталог і путівник. Вона репрезентує текстовий і візуальний контект виставки-лабіринту і пропонує екскурсійний маршрут – один із можливих, але не єдиний.
Бо кожен відвідувач має змогу прокласти власний маршрут і знайти свій вихід із лабіринту, відкриваючи для себе життєвий і творчий світ Івана Франка. А через нього – і світ української культури як органічної частки Європейської цивілізації.
Богдан Тихолоз,
автор ідеї й керівник проекту